Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

19 października 2016r. o godz. 6.30, 42-osobowa grupa słuchaczy UTW przy UTP udała się na jednodniową wycieczkę autokarową do Kwidzyna i Malborka. W drodze do Kwidzyna mogliśmy z autokaru podziwiać nową przeprawę na rzece Wiśle, która ma 808,5 metrów długości i jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie. Budowa mostu, który połączył Kwidzyn, Powiśle, Pomezanię z Kociewiem, trwała trzy lata (2010-2013).


Dotychczas w pobliżu funkcjonowała jedynie przeprawa promowa, ale tylko w sezonie wiosenno-letnim. Ograniczeniem był też zbyt niski lub zbyt wysoki stan wody. W przypadku zawieszenia kursowania promu, kierowcy musieli nadkładać drogi kilkadziesiąt kilometrów przez mosty w Grudziądzu lub Knybawie. Był to najdłuższy odcinek rzeki pozbawiony mostu. Pomorski 808,5 metrowy most ma nietypową konstrukcję typu extradosed (taka przeprawa łączy w sobie elementy konstrukcji tradycyjnego mostu belkowego oraz mostu podwieszanego czyli wantowego). Most w Kwidzynie ma piąte miejsce na świecie i pierwsze w Europie, jeśli chodzi o długość przęsła (liczba przęseł - 6). Dodatkowym atutem tego typu konstrukcji jest zminimalizowanie ingerencji w środowisko, co ma olbrzymie znaczenie ze względu na rzekę Wisłę. "Architektów to my mamy wspaniałych" - dało się słyszeć w autokarze. Przejazd przez ten most w Kwidzynie dostarczył nam dużo wrażeń i zachwytu. Warto to dzieło zobaczyć!

 

Następnie zachwycaliśmy się jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów zabytkowych na Powiślu: Zespołem Zamkowo - Katedralnym w Kwidzinie, jedynym w swoim rodzaju - monumentalne założenie obronne, powstałe z połączenia kościoła i twierdzy, malowniczo położone na wysokim brzegu pradoliny Wisły w zakolu rzeki Liwy. Kwidzyn związany jest z najwcześniejszym okresem ekspansji Zakonu Krzyżackiego na ziemie pruskie, był obok Chełmna najważniejszym ośrodkiem administracyjnym w tworzącym się państwie zakonnym i przez kilka stuleci stolica biskupstwa pomezańskiego. Zamek kwidzyński powstał jako rezydencja kapituły pomezańskiej - prepozyta i kanoników opiekujących się katedrą. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wielka wieża sanitarna - gdanisko- z ceglanym gankiem wspartym na monumentalnych arkadach.

 

W gotyckim kościele pod wezwaniem NMP i Św. Jana Ewangelisty - pierwotnie katedrze, później farze, dziś konkatedrze - w 2008 roku dokonano sensacyjnego odkrycia krypty, uważanej za miejsce ostatniego spoczynku kilku wielkich mistrzów krzyżackich, z ich prochami. Muzeum gromadzi zbiory dotyczące miasta i regionu z zakresu sztuki i rzemiosła, etnografii, historii, archeologii oraz przyrody.
Po przybyciu wszystkich turystów do autokaru, pełni entuzjazmu i zapału, wyruszyliśmy w dalszą podróż, a naszym oczom o godz. 12.40 ukazał się ogromny zamek położony nad malowniczym krajobrazem rzeki Nogat w Malborku.

 

Po otrzymaniu biletów rozpoczęło się zwiedzanie zamku, który z zachwytem podziwialiśmy także z zewnątrz. Zgłębianie tajników historii malborskiego zamku rozpoczęło się od obejrzenia wystawy broni, którą używali średniowieczni wojowie. Następnie udaliśmy się na zamek średni, gdzie mieścił się pałac wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Duże wrażenie wywarł na nas ówczesny sposób ogrzewania komnat zamkowych i pomieszczenie zwane wielkim refektarzem, czyli pomieszczenie przeznaczone do przyjmowania ważnych gości i spożywania posiłków. Kolejnym etapem zwiedzania był zamek wysoki. jest to najstarsza i najbardziej warowna część całego obiektu, to tu mieścił się klasztor, Kościół NMP i skarbiec krzyżacki. Po zakończeniu zwiedzania można było zakupić kilka monet krzyżackich, wybijanych przez jednego z XXI wiecznych krzyżaków. Na koniec zwiedzania cała grupa pożegnała panią przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowidała o życiu w tym zamku. Zamek w Malborku zajmujący powierzchnię 21 hektarów jest największym zamkiem (zbudowanym z cegły) na świecie pod względem powierzchni. Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w grudniu 1997 roku.

 

Podziwialiśmy, jakie prace renowacyjne i konserwacyjne zostały tutaj przeprowadzone. Po godzinnym czasie wolnym udaliśmy się w drogę powrotną do Bydgoszczy, do której dotarliśmy o godz. 18.30. Pogoda nam dopisała (nie padało, było ciepło), humory także. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleniu. Mieliśmy wspaniałych dwóch przewodników w Kwidzynie oraz w Malborku.

Zapraszamy do galerii: GALERIA ZDJĘĆ