Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

14 marca br. Słuchacze naszego UTW (26 osób) udali się do Muzeum Farmacji, które znajduje się w aptece "Pod Łabędziem", w kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy.

Muzeum to powstało w 2003 roku, by uczcić jubileusz 150-lecia założenia tutejszej apteki (27 grudnia 1853 r.) przez aptekarza z Ostrawa (dzisiejszy Ostrów Wielkopolski) - Constantina Augusta Mentzla.

 

W muzeum znajduje się pięć pomieszczeń - receptura, bogata w książki ( w tym starodruki medyczne), biblioteka, ciekawie zaaranżowany korytarz, zielarnia oraz muzealny skarb - laboratorium galenowe. W pomieszczeniach tych wystawione są eksponaty, związane z historią farmacji i medycyny. W laboratorium galenowym czas stanął w miejscu na przełomie XIX i XX stulecia. Znajdują się w nim przyrządy do wytwarzania maści, tabletek, czopków, nalewek i syropów. Większość z nich jest jeszcze sprawna. Można odnieść wrażenie, że pracujący tu farmaceuta wyszedł tylko na chwilkę, by zaraz powrócić do przerwanej pracy. 

Oczami wyobraźni widzieliśmy jak pali się węgiel w piecu węglowym, jak powstaje para w kotle parowym, jak rozgrzane w piecu powietrze przepływa do suszarki, wyglądającej jak zdobiona pilastrami i reliefem szafa dwudrzwiowa.

Widząc eksponaty stojące w laboratorium galenowym mogliśmy sobie łatwo wyobrazić w jaki sposób przygotowywano przy ich pomocy leki. Wyciskarki - do wyciskania z roślin soków, młynek do wyrabiania maści, destylatory, perkolatory kamionkowe, w których wytwarzano nalewki i ekstrakty - czekają wręcz by je uruchomić.

Dzięki Pani Przewodnik, która bardzo ciekawie przedstawiała różne eksponaty - zbiory w poszczególnych pomieszczeniach, mogliśmy przenieść się w miniony świat aptekarstwa, mogliśmy zdać sobie sprawę, ile siły fizycznej wymagała praca z pistelem i moździerzem, a także ocenić przydatność do odpowiedzialnego zawodu aptekarza, wykonując pigułki na pigulnicy i toczarce. 

Na ścianach korytarza wywieszone są receptury, sygnatury apteczne oraz inne dokumenty związane z farmacją i medycyną. Widać po nich upływający czas. Zmieniały się języki, rodzaje stempli urzędowych, ale niezmiennie ludzie wciąż potrzebowali i potrzebują lekarstw. Być może dlatego ta apteka mimo burz dziejowych działa niemal nieprzerwanie już 163 lata. Większość zbiorów (łącznie 5000 eksponatów) stanowi dawne wyposażenie apteki "Pod Łabędziem" lub pochodzi z kolekcji twórcy muzeum - Bartłomieja Wodzńskiego. Opuszczając Muzeum Farmacji byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, co mieliśmy przedstawione przez Panią Przewodnik. A było co podziwiać!

 

Zapraszamy do galerii