Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

49 słuchaczy UTW udało się 24 marca 2017 roku na wycieczkę autokarową do Poznania.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego - jedynej pozostałej z licznych w Poznaniu wysp na Warcie. Wyspę otaczają dwa ramiona rzeki: Warty i Cybini. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka (z prawym brzegiem). Dnia 7 grudnia 2007 roku został otworzony most biskupa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką (część Poznania, włączona do miasta w 1800 roku).

 

Ostrów Tumski - dlaczego jest to miejsce wyjątkowe w Poznaniu?

Otóż badania archeologiczne prowadzone od 1999 roku potwierdziły, iż jest to nie tylko najstarsza część miasta, ale również jedna z pierwszych osad państwa Mieszka I (pierwsze osadnictwo datowane jest na VIII/IX w.n.e.).

Wykopaliska odkryły przed nami pozostałości przedromańskiego muru, który mógł stanowić jedną ze ścian kaplicy usytuowanej przy rezydencji księcia Mieszka I. Kaplicę prawdopodobnie ufundowała Dobrawa, żona Mieszka I. Cennych znalezisk jest bardzo dużo.

Spacer po Ostrowie Tumskim był niezwykle interesujący, ta jedyna na Warcie wyspa słynie ze swojego niezwykłego klimatu i uroku. Na jej terenie obejrzeliśmy wiele zabytków. Dziś można obejrzeć na wyspie między innymi:

- pozostałości Fortu Roon

- Bazylikę Archikatedralną świętych Apostołów Piotra i Pawła (nazwaną katedrą) - jeden z najstarszych kościołów w Polsce i najstarsza polska katedra (matka wszystkich katedr), jej budowy w 968 roku, w stylu przedromańskim, dokonał bp Jordan, istniała tylko przez 70 lat - została zniszczona przez wojska czeskie, jej pozostałości oglądaliśmy w podziemiach dzisiejszej odrestaurowanej katedry - wielkiej atrakcji turystycznej Poznania

- Kościół NMP - w tym miejscu znajdowało się palatium Mieszka I

- Psałteria czy Akademia Lubrańskiego - pierwsza wyższa uczelnia w Poznaniu, obecnie Muzeum Archidiecezjalne

- Pałac arcybiskupi

Ostrów Lednicki - to pierwsza siedziba biskupów polskich. W podziemiach katedry obejrzeliśmy fragmenty świątyni z X wieku. Mieszczą się tutaj także grobowce pierwszych władców Polski (Mieszko I oraz Bolesław Chrobry, grobowiec Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Przemysława I, a także Bolesława Pobożnego i Przemysława II). Na skwerze przed Katedrą Poznańską znajduje się pomnik Jana Pawła II. Wzniesiony został w 2000 roku. Papież odwiedził poznańską świątynię dwukrotnie: w 1993 roku oraz w 1997 roku. 

Zachwyceni Ostrowem Tumskim udaliśmy się na Stary Rynek, który położony jest w części Starego Miasta. Jest on trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce, a tym samym, jednym z większych w całej Europie. Stary Rynek w Poznaniu to plac o boku około 140 metrów.

Tutaj najważniejszym budynkiem jest oczywiście Ratusz. Perła renesansu z XVI wieku -  zachwyciła nas bogato zdobiona fasada, a z jego wieży odgrywany jest Hejnał Poznania. 

Codziennie w samo południe na wieży pokazują się dwa blaszane koziołki, które trykają się 12 razy. Dla wielu ludzi poznańskie koziołki są symbolem miasta. Wzbudzają zwykle wielki aplauz wśród oglądających widowisko turystów i mieszkańców.

Stary Rynek otoczony jest pięknymi, kolorowymi, zabytkowymi, historycznymi budynkami. Wszyscy zachwycaliśmy się architekturą budowli. Na placu znajdują się także pomniki oraz zabytkowe fontanny.

Mieliśmy tutaj czas, by skosztować różnego rodzaju ciast, wypić kawę.

Następnie skierowaliśmy się do Palmiarni Poznańskiej, która funkcjonuje tu od 1910 roku, należy do najstarszych w Europie obiektów tego typu. Jest to największa w kraju i jedna z największych w Europie ekspozycja egzotycznych roślin i ryb. Znajduje się tutaj 17 tysięcy roślin z całego świata - szczególnie z krajów podzwrotnikowych i równikowych. Rośliny podzielone są na dziesięć pawilonów (w tym dział akwarium) ze względu na warunki klimatyczne w jakich żyją.

Palmiarnia posiada także kolekcję ryb egzotycznych.

Osobista obecność i kontakt na żywo z egzotycznymi roślinami i zwierzętami, a także szum wody robi wrażenie i na długo  pozostanie w naszej pamięci. Mieliśmy okazję także przebywać wśród latających i wychodzących z poczwarek egzotycznych motyli.

Ostatnim obiektem, do którego się udaliśmy to Termy Maltańskie - największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Polsce, położony na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. 19 osób z naszej wycieczki skorzystało z basenów rekreacyjnych (2 zewnętrzne baseny geotermalne, basen solankowy, basen z podwójną falą, zjeżdżalnie itp.). 

Część słuchaczy udała się w tym czasie na spacer brzegiem Jeziora Maltańskiego oraz na stok narciarski.

Po tych wspaniałych, całodniowych atrakcjach w czasie pobytu w Poznaniu wieczorem dotarliśmy do Bydgoszczy, pełni wrażeń i zadowolenia. 

 

 Zapraszamy do galerii