Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

Tym razem 25 kwietnia 2017 roku 49 - osobowa grupa słuchaczy UTW odwiedziła miasteczko - Tucholę - stolicę Borów Tucholskich, jednej z najpiękniejszych krain w Polsce. Piękna miejscowość turystyczna, zabytkowy rynek, zabytki, atmosfera i otoczenie sielskie - niepowtarzalny urok posiada to miasto.

 

Każdy, kto lubi obcować z przyrodą nie będzie rozczarowany, jeżeli uda się do Tucholskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Stążką.

 

Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Jelenia Wyspa" - jej długość wynosi 3,5 km.

Pokonywanie tej trasy dało nam możliwość zapoznania się ze złożonym ekosystemem leśnym Borów Tucholskich (np. zróżnicowane pod względem wieku bory sosnowe z domieszką brzozy i świerku oraz zbiorowiska olsów i łęgów, torfowiska oraz zbiorowiska bagienne i wodne rzeki Stążki). 

Dodatkową atrakcją dla nas była możliwość zwiedzenia Ogrodu Dendrologicznego w Gołąbku, gdzie na obszarze 2,61 ha rośnie 150 gatunków i odmian drzew i krzewów. 

Następnie udaliśmy się do Fojutowa - znajduje się tutaj słynny akwedukt (skrzyżowanie dwóch dróg wodnych). Dołem przepływa Czerska Struga, natomiast górą Wielki kanał Brdy. Różnica poziomów wynosi 11 metrów. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49. Ma 75 metrów długości. Jest to unikalny w skali europejskiej zabytek architektury hydrotechnicznej.

Akwedukt w Fojutowie to także jedna z największych atrakcji Borów Tucholskich.

Zachwycił nas także zbiornik Zapora (Mylof) - sztuczny zbiornik wodny na rzece Brdzie, położony na obszarze kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Zbiornik został utworzony w roku 1848 (najstarszy zbiornik wodny na terenie Polski) i obejmuje powierzchnię 10,5 km kw., stanowiącą poszerzone koryto rzeki Brdy.

Zintegrowana zapora wodna rozdziela wody Brdy na koryto starorzecza i Wielkiego kanału Brdy. Znajduje się tu unikatowy przepust schodowy i specjalna pochylnia do spływu tratew.

Po tych atrakcjach, wrażeniach obcowania z przyrodą, kiedy mogliśmy długo cieszyć się ciszą i bezpośrednim kontaktem z naturą czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. Zaraz za elektrownią (nad kanałem) znajdowała się pstrągarnia, a dokładnie "Zakład Hodowli Pstrąga w Zaporze - Mylof". 

Zakupiliśmy świeże pstrągi wędzone oraz konserwy, by poczęstować w domu rodzinę. 

W miejscowości Rytel - w restauracji "Aga" mogliśmy zajadać się pieczonymi pstrągami do syta. Były pyszne. Niektóre osoby pokusiły się na drugiego pstrąga.

najedzeni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bydgoszczy.

W miejscowości Krojanty zatrzymaliśmy się na chwilę przed Pomnikiem ku czci poległych żołnierzy 18 pułku Ułanów Pomorskich (bitwa pod Krojantami - pierwsza polska szarża kawaleryjska podczas wojny obronnej 1939 roku)

Do Bydgoszczy wróciliśmy w godzinach wieczornych, bardzo zadowoleni z wycieczki. 

 

Zapraszamy do galerii