Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

25 września 2017 roku 48 - osobowa grupa Słuchaczy UTW udała się na 5 - dniową wycieczkę autokarową do Warszawy.

 

W drodze do stolicy zwiedzaliśmy Twierdzę Modlin - jest jedną z największych twierdz w Polsce i Europie. Historia tej twierdzy jest bardzo ciekawa.

Następnie w miejscowości Palmiry udaliśmy się na Cmentarz - Mauzoleum Palmiry (zlokalizowanym w Kampinowskim Parku Narodowym), miejsca pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

W Warszawie zatrzymaliśmy się przy Cytadeli Warszawskiej położonej na wysokim brzegu Wisły, która zajmuje w historii Polski miejsce szczególne będąc jednym z największych świadectw walk i cierpień narodu polskiego w epoce zaborów. Zbudowana została na mocy decyzji cara Mikołaja I w ramach represji spadłych na Polaków po stłumieniu powstania listopadowego w samym środku miasta. Cytadela to straszne miejsce, gdzie naj[ierw carscy, następnie hitlerowscy oprawcy więzili i stracili wielu polskich patriotów. W XIX i na początku XX wieku stanowiła symbol zniweolenia naszej stolicy. 

W Centrum Szkoleniowo - Konferencyjnym w dzielnicy Wawer mieliśmy nocleg. Zjedliśmy smaczną obiadokolację.

II dzień (26 września) po zjedzeniu śniadania dotarliśmy autokarem do centrum Warszawy, by z przewodnikiem zwiedzać Stare Miasto. Po czasie wolnym, o godzinie 15:00, weszliśmy na teren Zamku Królewskiego wraz z 2 przewodnikami.

Wieczorem mieliśmy ognisko.

III dzień (27 września) zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - muzeum znajdujące się w śródmieściu Warszawy, na Muranowie, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce. 

Następnie po 2 - godzinnym czasie wolnym udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego - muzeum historyczne, utworzone w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego.

Stare Powązki - zabytkowa nekropolia w Warszawie (dzielnica Wola) były miejscem naszego pobytu - zwiedzania. Cały teren cmentarza - skarbnicę rzeźby i małej architektury objęto ścisłą ochroną konserwatorską. 

IV dzień (28 września) autokarem zatrzymaliśmy się na parkingu w pobliżu Pałacu Belweder, by obejrzeć z ulicy korpus główny pałacu od strony dziedzińca. Następnie skierowaliśmy się do parku w Łazienkach Królewskich. 

Podziwialiśmy tutaj pomnik wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina (1810 - 1849), który jest najbardziej znanym polskim monumentem na świecie.

Pałac w Łazienkach oglądaliśmy z zewnątrz. Zespół pałacowy - ogrodwy został założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zespół pałacowo - ogrodowy bardzo nas zachwycił. Po prostu fajne miejsce.

Następnie udaliśmy się na Plac Defilad. Tutaj czas wolny do godziny 15:00. Każdy we własnym zakresie spędzał czas; np. wjazd na wieżę Pałacu Kultury, czy metro warszawskie.

Obiadokolację mieliśmy już o godzinie 16:00, ponieważ na godzinę 19:00 udaliśmy się do Teatru Komedia, by obejrzeć sztukę "Skazani na miłość". Ciekawa obsada gwiazdorska: Maria pakulnis, Magdalena Wójcik, Olga Kalicka, Jan Jankowski, Mateusz Banasiuk. Sztuka oraz wnętrze teatru (sala widowiskowa) zrobiło na nas wielkie wrażenie. 

Wracając wieczorem na nocleg podziwialiśmy z autokaru pieknie oświetloną Warszawę.

V dzień (29 września) po śniadaniu, spakowaniu się i zdaniu kluczy skierowaliśmy się w kierunku Bydgoszczy. W dzielnicy Wilanów udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej. Historia budowy tej Świątyni liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy to uchwałą posłów Sejmu czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję. W dolnej części świątyni powstał Panteon Wielkich Polaków.

Pałac w Wilanowie to główny obiekt i centrum zabytkowego zespołu pałacowo - ogrodowego. Jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Wilanów był ulubioną letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego. Tutaj zwiedzaliśmy park i oglądaliśmy Pałac z zewnątrz. 

W Żelazowej Woli - wewnątrz domu - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina - oglądaliśmy przedmioty związane z kompozytorem. Odbyliśmy spacer po parku krajobrazowym nad rzeką Utratą.

W drodze powrotnej w Łowiczu zjedliśmy smaczny obiad. W Kutnie wjechaliśmy na autostradę w kierunku Torunia i dalej już do Bydgoszczy. O godzinie 19:00 byliśmy już na miejscu. Cały plan wycieczki został zrealizowany. Pogoda bardzo dopisała. 

Wycieczkę przygotowała nam Przewodnicząca Rady Słuchaczy - Zofia Kałamaja. Pilotem wycieczki był Jurek Bitner. 

 

Zapraszamy do galerii.