Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

12 grudnia 2017 roku o godzinie 13:00 grupa 42 słuchaczy UTW wraz z 10-letnią wnuczką kolegi Bogdana - Rozalką udała się autokarem na wycieczkę do Torunia.

 

W autokarze przewodnicząca Rady Słuchaczy zapoznała nas z zabytkami Torunia oraz ich historią. Po opuszczeniu autokaru udaliśmy się na spacer po Toruniu, by podziwiać piękno tego miasta. Zespół Staromiejski Torunia jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce.

W czasie wolnym spędziliśmy czas w kawiarence lub w restauracji. Zrobiliśmy także wspólne zdjęcia przed pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Starówka pięknie oświetlona, czuje się już nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

O godzinie 17:00 byliśmy już w Żywym Muzeum Piernika (główny cel naszej wycieczki), które mieści się na piętrze zabytkowego spichlerza toruńskiej starówki, przy ulicy Rabiańskiej 9.

Muzeum w magiczny sposób przeniosło nas w czasie i przestrzeni do XVI-wiecznej piernikarni.

Pierniki to niewątpliwie słodka wizytówka Torunia. W arkana piernikowego wypieku wprowadziły nas osoby z epoki, najpierw wiedźma (czyli ta, co wszystko wie) i czeladnik Mistrz Piernika, a potem rzutcy przedsiębiorcy z początków XX wieku.

W wesoły sposób opowiedziano nam o tym jak się pierwej przyrządzało pierniki, dlaczego były one takie drogie i nierzadko traktowane jak lek (pierniki można było kupić w aptece).

Ciasto zrobiliśmy sami - Przewodnicząca Rady Słuchaczy przy pomocy 4-letniej Oleńki i kolegi Bogdana mieszała ciasto. Potem była już tylko "zabawa" z foremkami i wypiekiem pierników. I tak nasze dzieła wylądowały w piekarniku - piecu.

Teraz mogliśmy dokonać zakupu pierników, które są bardzo smaczne, smaczniejsze niż te z firmowych sklepów. Po otrzymaniu upieczonych pierników i dyplomu dla UTW potwierdzającego naukę wypieku u czeladnika czekała nas jeszcze prezentacja na kolejnym piętrze. Tutaj pierniki wyrabiane są na masową skalę - jest maszyna do robienia ciasta, mała linia produkcyjna.

Na zakończenie niektórzy słuchacze polukrowali pierniki (dodatkowo płatne 5 złotych), które oprócz pięknego ornamentu posiadały także dedykację.

Nasze wrażenia z pobytu (1,5 godziny) w Żywym Muzeum Piernika są niesamowite. Cały pokaz prowadzony był w języku stylizowanym na staropolski. Dużą zaletą muzeum jest fakt, że wygadani przedsiębiorczy młodzi ludzie (przewodnicy) ubrani byli w strój z danej epoki. Świetnie się bawiliśmy "łapiąc" przy okazji kontekst żartów wiedźmy i czeladnika. Pokaz był super. Miejsce cudowne - bo ludzie, którzy tam pracują są weseli, uśmiechnięci i z pasją do piernika, do siebie nawzajem i do ludzi.

Wspaniała wycieczka! Wróciliśmy do Bydgoszczy około godziny 20:00.

 

Zapraszamy do galerii.