Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

Po bardzo ciekawym wykładzie "Tradycje bożonarodzeniowe w denominacjach chrześcijańskich" wygłoszonym przez Joannę Kogut rozpoczęło się uroczyste spotkanie wigilijne.

 

Był z nami prorektor ds. organizacji i rozwoju UTP, profesor Dariusz Pańka. W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła nas pięknie przystrojona sala oraz Przewodnicząca Rady Słuchaczy - Zofia Kałamaja - cytując słowa Zygmunta Glogera: "Jak kwiaty są ozdobą roślin i ziemi, tak zwyczaje doroczne są krasą życia ludów".

Następnie zwróciła uwagę, że chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez szopki, przyozdobionej choinki, dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń oraz śpiewania kolęd. My tutaj w tej sali jesteśmy także razem, tworzymy wielką rodzinę seniorów - Słuchaczy UTW.

Na scenie Jolka, Andrzej i Marek swymi zdolnościami muzycznymi wspomagali nas podczas wspólnego śpiewania kolęd ("Gdy się Chrystus rodzi", "Mędrcy świata Monarchowie", "Jezus malusieńki", "Pójdźmy wszyscy do stajenki, "Mizerna cicha stajenka licha").

"Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska" - tak przed laty określił nasz dorobek dziejowy wieszcz polski Adama Mickiewicz. Już wtedy wiedział jak ogromną rolę mogą spełniać tradycje w życiu narodu polskiego.

I jeszcze Pastorałka - pieśń "Jeden dzień w roku" zaśpiewana wspólnie, która wprowadziła nas w ciepły nastrój świąt.

Przewodnicząca Rady przytoczyła słowa pieśni "Znak pokoju".

"Ten szczególny dzień się budzi,

niosąc ciepło w każdą sień,

to dobroci dzień dla ludzi,

tylko jeden w całym roku taki dzień.

Choć tyle żalu w nas i gniew

uśpiony trwa,

przekażmy sobie znak pokoju,

przekażmy sobie znak."

Złożyliśmy sobie nawzajem życzenia. Życzenia złożył nam także profesor Dariusz Pańka, pani Agnieszka Kreńska oraz Zofia Kałamaja. Podziękowano także organizatorom za trud włożony w przygotowanie uroczystości. Następnie był mały poczęstunek.

I tak w pięknym i ciepłym nastroju Świąt Bożego Narodzenia udaliśmy się do swoich domów.