Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

20 czerwca 2019 roku 45-osobowa grupa słuchaczy naszego UTW przy UTP udała się tym razem na jedniodniową wycieczkę do Torunia. 

W mieście Kopernika znajduje się bowiem jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce, zaś w oddalonych od Torunia w Piwnicach mieści się Obserwatorium Astronomiczne przy Centrum Astronomii UMK.
Oba miejsca warto zobaczyć! My rozpoczęliśmy naszą astronomiczną wędrówkę od zwiedzania obserwatorium w Piwnicach, miejscowości oddalonej 14 km od centrum piernikowego miasta. 
Historia powstania tego obserwatorium jest bardzo ciekawa. Podczas naszej wizyty w obserwatorium, dzięki przewodnikowi, który w bardzo przystępny sposób dzielił się swą wiedzą, odbyliśmy podróż, która pozwalała nam poznać historię tego ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia.
Obserwatorium mieści się w liczącym sobie ponad 60 lat parku i dzieli się na dwie części: z teleskopami optycznymi
i radioteleskopami, w  takiej też kolejności zwiedzaliśmy. Najpierw zobaczyliśmy najstarszy, bo pracujący tutaj od ponad 60 lat teleskop astronomiczny, który zapoczątkował owo obserwatorium. Tutaj usłyszeliśmy o tym, co nam daje obserwacja gwiazd i jakie dane możemy poprzez takie obserwacje uzyskać. Niebywałą atrakcją był dla nas widok rozsuwajacej się do obserwacji czaszy teleskopu, a także w sąsiednim pawilonie pokaz plam na słońcu.
Obecnie prowadzone tutaj badania koncentrują się na radioastronomi. W tym celu skonstruowano dwa radioteleskopy: mniejszy o średnicy 15 metrów oraz większy o średnicy 32 metrów, który jest najwiekszym tego typu urządzeniem
w Europie Środkowej. I to zrobiło na nas wszystkich duże wrażenie - widok ogromnego radioteleskopu - dumy Piwnic. Dopiero stojąc w pobliżu zdaliśmy sobie sprawę z jego gigantycznego rozmiaru.
Ciekawostka, która zapewne zapadnie w naszej pamięci jest zlokalizowana na terenie parku zminiaturyzowany model Układu Słonecznego, którego części rozmieszczone są w takiej skali w jakiej wystepują w rzeczywistości. Dopiero tutaj uzmysłowiliśmy sobie ogrom kosmosu. Magiczne miejsce!
Miejsce, które musi zobaczyć każdy pasjonat i miłośnik astronomi, bo jest to jedyne takie w Polsce. Można tutaj także spędzić ciekawy wieczór pod gwiazdami.
Z Piwnicy udaliśmy się do toruńskiego Planetarium, by wziąć udział w jednej z wielu organizowanych tutaj projekcji zatytułowanej "POZA HORYZONTEM".
Zasiedliśmy w wygodnych fotelach i obserwowaliśmy seans wyswietlanych na czaszy kopuły. Spektakl, trwający około 45 minut, był bardzo ciekawy i zrozumiały, stanowił utrwalenie niezwykłej nauki jaka jest astronomia.
Dodatkowa atrakcją tej wycieczki było zwiedzanie Starówki Torunia, które jest jednym z najpiękniejszych miast nad Wisłą, z doskonale zachowanym średniowiecznym zabudowaniem. Ewenement na skalę światową, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, historia z przyszłością. Zespół Staromiejski Torunia, w obręb którego wchodzą Stare Miasto, Nowe Miasto oraz Zamek Krzyżacki, wpisany został w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pan przewodnik odkrył przed nami urokliwe zabytki Torunia, przecież to prawdziwa perełka pełna niezwykłych atrakcji.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Wróciliśmy do Bydgoszczy bardzo zadowoleni.