Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

15 października br. o godzinie 7:30 grupa 42 słuchaczy UTW przy UTP wyruszyła na jednodniową wycieczkę na trasie Strzelno, Kruszwica, Inowrocław.

Uczestnicy zjawili się jak zwykle punktualnie, pogoda dopisała, a trasa była krótka i już po godzinie byliśmy w Strzelnie. 
Strzelno jest warte nawet najdalszej podróży! Ma swój klimat! Takie małe miasteczko, a jaki ogrom zabytków sztuki romańskiej. We wschodniej części miasta na niewielkim Wzgórzu św. Wojciecha stają obok siebie dwa romańskie kościoły - jedyny taki zespół w Polsce.

Najsłynniejszymi zabytkami Kościoła Świętej Trójcy i Najświętrzej Marii Panny są dwie pary romańskich kolumn. W Europie podobne kolumny znajdują się tylko w Hiszpanii w katedrze pw. św. Jakuba w Santiago de Compostela oraz we Włoszech w katedrze pw. św. Marka w Wenecji.

Byliśmy zaskoczeni wiadomością, że Strzelno zasłynęło w swiecie w 1946 z odkrytych w bazylice pod tynkami czterech 800 letnich kolumn z piaskowca, które co najmniej przez 200 lat były przykryte tynkiem. Dwie kolumny zasługują na szczególną uwagę ze względu na płaskorzeźby na nich się znajdujące.
Lewa to personifikacja cnót, a prawa przywar. Na uwgę zasługuja także niezwykłe, jedyne w Europie zielone konfesjonały z XVII wieku opatrzone napisami w języku polskim sprzed 250 lat. Jest jeszcze wiele innych cennych zabytków bazyliki. Obok kościoła znajduje się najsłynniejsza budowla miasta - romańska rotunda św. Prokopa, pochodząca z przełomu XII i XIII wieku, wzniesiona z granitowego kamienia ciosanego. Skromne i surowe wnętrze rotundy - budowli na planie koła, zdobią rzeźby barokowe oraz kamienna kropielnica z XII wieku.

Zwiedzanie tych obiektów z przewodnikiem Damianem Rybakiem, z którym poznaje się historię i odkrywa skarby obu świątyń Strzelna, to wielka uczta duchowa. Po tej uczcie duchowej przyszedł czas na sernikowy poczęstunek. Pychota!

Strzelno stało się jednym z najcenniejszych, najbardziej godnym oglądania miejsc związanych z dziejami sztuki europejskiej, przyciąga turystów z różnych zakątków na świecie (nawet z Australii, Brazylii, USA, Kanady, Japonii czy Peru) do najwyższej klasy zabytków architektury i sztuki. My też tutaj byliśmy!!!

Przyszedł czas na Kruszwicę i tutaj zwiedzaliśmy:

- Bazylikę kolegiacką św. Piotra i Pawła - architektura romańska

- Mysią Wieżę (jak to z Popielem myszami było)

- Muzeum archeologiczne znajdujące się w neogotyckim pałacyku obok Mysiej Wieży

Wielką atrakcją  dla nas był prawie godzinny rejs statkiem "Rusałka" po Gople (dziewiątym co do wielkości jeziorem w Polsce o długości 25 km.). Rejs odbywa się na terenie Nadgoplańskiego Parku Narodowego, mogliśmy podziwiać piękna przyrodę, to także fajny relaks na łonie przyrody, choć stateczek bardzo wiekowy, a pan kapitan zadbał o miłą atmosferę.

Jak na seniorów przystało nadszedł czas na odwiedziny uzdrowiska w Inowrocławiu. Wszystkim przydał się odpoczynek pod tężniami i wizyta w pijalni wód z palmiarnią. Potem wszyscy do autobusu i kierunek Bydgoszcz. W autokarze podziękowania dla organizatora wycieczki, pilota i kierowcy, a także dla nas uczestników od koleżanki Zosi - organizatorki wycieczki.

Do Bydgoszczy wróciliśmy o godz. 19:00 bardzo zadowoleni z wycieczki. Czekamy na nastepna wycieczkę!

 

Małgorzata Bielska

Małgorzata Jankiewicz-Gruszka