Strona główna
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

28 lipca 2021 roku o godz. 11.00 rozpoczęliśmy nasz spacer w Ogrodzie Botanicznym UKW. Trwał do godz. 12.40. Brało w nim udział 30 słuchaczy (25 z UTW przy UTP oraz 5 z „Klubu Marzenie” 50+ ze Starego Fordonu), a także 4 dzieci. Była z nami Przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów, koleżanka Maria Gałęska.

 

Po ogrodzie oprowadzał nas pan przewodnik mgr inż. Jarosław Mikietyński – pracownik UKW (odpowiedzialny za kolekcję roślin i edukację przyrodniczą).

Na wstępie zostaliśmy zapoznani z historią Ogrodu, która sięga 1930 roku, kiedy otwarty został jako Szkolny Ogród Botaniczny. Były różne koleje działalności Ogrodu.

Ale dopiero przejęcie tego terenu przez UKW w roku 1999 sprawiło, że Ogród „zakwitł na nowo”.

W czasie spaceru obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie na przełomie wiosny/ lata oraz poznaliśmy wiele gatunków ciekawych roślin.

W ogrodzie rośnie obecnie ponad 660 gatunków i taksonów (takson – jednostka systematyczna organizmów, np. odmiana, gatunek, rząd, gromada) niższego rzędu drzew i krzewów liściastych i iglastych krajowego i obcego pochodzenia, w tym unikatowych i reliktowych.

Przewodnik pokazywał – omawiał np. różnice drzew – klonów – omawiając – analizując budowę liści.

A dlaczego topola osika, została nazwana drżącą topolą? – to było ciekawe pytanie przewodnika.

Otóż drżąca topola to drzewo wyjątkowe. Uderzając bowiem jego cechą jest efekt drżących liści już przy najmniejszym powiewie wiatru, często niewyczuwalnym dla człowieka.

Trzymając w ręku liść topoli pan przewodnik omówił budowę liścia.

… Liście topoli osiki ułożone na krótkopędach wyróżniają się długim i co najważniejsze bocznie spłaszczonym ogonkiem.

Spłaszczony ogonek, jak np. płaska i giętka linijka może łatwo wyginać się, ale w ograniczonej płaszczyźnie. Ogonki liścia topoli poruszane żaglem liścia wprawiają ją w nieco kołyszący ruch. To za jego sprawą możemy słuchać szelestu liści przy najdelikatniejszym podmuchu. Bardzo ciekawa opowieść połączona z pokazem liścia. Prawda?

Takich opowieści o różnych roślinach było mnóstwo. Pan przewodnik posiada bardzo obszerną wiedzę na temat przyrody oraz umiejętności przekazu tej wiedzy poprzez pokaz.

Przeszliśmy także obok kolekcji ziół, gdzie poczuliśmy ich aromatycznych zapach oraz zostaliśmy zapoznani ze sposobami korzystania z nich. Podziwialiśmy całą kolekcję niskich opuncji odpornych na zimno – mróz.

Naszą uwagę skupiliśmy także na znajdujące się w Ogrodzie rekonstrukcje dwóch kamiennych rzeźb. Cztery kamienne rzeźby dzieci, symbolizujące różne pory roku, pojawiły się w latach 30 poprzedniego wieku.

Wiosna – trzymała w dłoniach dwa ptaki, lato – kłosy zboża, jesień – winogrona, a zima – opatulona w kożuchowy szał (masa rzeźbiarska najlepszej jakości), krzyżowała ręce z zimna. Ustawione w rogach dziedzińca obok pergoli, spoglądały na ustawiony w środku, na podwyższeniu, zegar słoneczny.

Te cztery półtorametrowe figury wykonał bydgoski rzeźbiarz Bronisław Kłobucki. Niestety w latach 90. Poprzedniego wieku zniknęły z ogrodu, zegar został także uszkodzony. W ostatnich latach udało się przywrócić Ogrodowi dwie rzeźby: jesieni i zimy oraz odnowiony zegar słoneczny. Oko nasze cieszyły kwitnące byliny, dobrane tak, aby zabarwić każdą chwilę wiosny, lata i jesieni. Pobyt w parku umilają także śpiewające ptaki (sikory, gołąb grzywacz, kowalik, itp.). W pobliżu głównego wejścia do Ogrodu podziwialiśmy także dąb burgundzki oraz rośliny wielkolistne, miododajne, pnącza oraz okazałe rozarium.

Wodne zbiorowisko roślinne na terenie Ogrodu liczy ponad 100 taksonów.

Spacer w Ogrodzie Botanicznym UKW wzbudził w nas wiele emocji i bardzo nam się spodobał. A to wszystko za sprawą Pana Przewodnika mgr. inż. Jarosława Mikietyńskiego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Nie wiedzieliśmy, że „mamy taką perełkę w środku Bydgoszczy”.

Na koniec zwiedzający zadawali różne pytania dotyczące uprawy kwiatów w ogródkach, na balkonach. Pan Przewodnik był bardzo zadowolony z grupy, że z takim zainteresowaniem zwiedzali Ogród Botaniczny.

Były podziękowania dla Pana Jarosława od Przewodniczącej Rady Słuchaczy naszego UTW przy UTP oraz oklaski od nas wszystkich! Upominek ufundował UTP.

Przewodnicząca zakończyła słowami:

„Nigdy nie przerywaj swojej nauki i uczyń tak, by pomnażać to, co już wiesz”.

Zofia Kałamaja