Wycieczka: Kłodawa, Świnice Warckie - Głogowiec, Uniejów
Previous Next
  • 1
  • 2
"Piękna nasza Polska cała" jest mottem naszej działalności. Koło turystyczne UTW przy UTP rozpoczęło swoją działalność w roku akademickim 2013/2014. Działa na podstawie: 1. "Regulaminu wycieczek krajowych i zagranicznych" 2.... Czytaj...
Klub brydżowy zawiązał się na początku roku akademickiego 2013/2014. Spotkania brydżystów odbywają się regularnie, dają uczestnikom dużo radości oraz satysfakcji. Ewentualnych chętnych do klubu brydżowego serdecznie zapraszamy. Telefon kontaktowy: 607... Czytaj...
Zespół „Taneczny Krąg” powstał w marcu 2012 roku. Członkami zespołu jest 13 słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP. Reprezentujemy znany od lat 80 na całym świecie ruch „taniec w kręgu”,... Czytaj...
Organizowane i prowadzone krajoznawcze rajdy piesze po Bydgoszczy dostarczają nam uczestnikom tych rajdów dużo wiadomości i wrażeń estetycznych dostarczających piękna ziemi bydgoskiej. Jednocześnie wyzwalają w nas aktywność fizyczną korzystnie wpływają... Czytaj...
Dbamy o swoją sprawność ruchową i tężyzną fizyczną uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki usprawniającej. Czytaj...
Uczymy się lub odświeżamy znajomość języków obcych, biorąc udział w lektoratach języka angielskiego. Czytaj...

7 maja 2014 roku o godz. 6.00 wyjechaliśmy autokarem na jednodniową wycieczkę szlakiem: Kłodawa (kopalnia soli), Świnice Warckie - Głogowiec (dom rodzinny św. Faustyny), Uniejów (termy). Historia Kłodawy sięga 2000 lat p.n.e., świadczą o tym wykopane w okolicach grobowce i kurkany.
Jest miastem, które może poszczycić się prawami miejskimi od prawie 600 lat. Kopalnia Soli "Kłodawa" s.a. powstała w 1949 roku. W dniu 4 grudnia 2004 roku została udostępniona turystom Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna. W trakcie jej zwiedzania zjeżdzaliśmy windą górniczą 600 metrów pod ziemię – zjazd windą z prędkością 6m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia.

Wyposażeni w kaski górników oraz lamy przeszliśmy chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych, która nie pozostawiła w kłodawskiej solnicy pierścienia, ale zostawiła zasobne złoże wysokogatunkowej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów.

Obejrzeliśmy z wielkim zachwytem wyeksploatowane komory solne. Mieliśmy możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

Trasa oświetlona elektrycznie. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.

Po powrocie na powierzchnię i zdaniu kasków oraz lamp każdy z uczestników zwiedzania kopalni otrzymał 1 kg kłodawskiej soli.

DSC02120DSC02198DSC02224

Obejrzyj więcej zdjęć...

Świnice Warckie – Glogowiec, to kolejny etap naszej wycieczki. W kościele w Świnicach Warckich siostra ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przybliżyła nam postać Helenki Kowalskiej, później św. Faustyny, która często modliła się w tym Kościele – była wówczas małą dziewczynką.

30 kwietnia 2000r. Papież Jan Paweł II w Rzymie dokonał kanonizacji. Wychodząc z kościoła napotkaliśmy na silną ulewę z burzą.

Dalej udaliśmy się do Głogowca (2 km) do domu rodzinnego św. Faustyny.

DSCN0112DSCN0114

Obejrzyj więcej zdjęć...

Ostatni etap naszego zwiedzania to Uniejów i oczywiście kąpiel w termach.

Późnym popołudniem (około 18.30) wróciliśmy do Bydgoszczy bardzo zadowoleni z wycieczki.